Emek - Sermaye

ÇAYKUR işçilerinden ‘kadro’ ve ‘eşit ücret’ eylemi

ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler ile çay üreticileri, sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için eylem yaptı: tüm mevsimlik ÇAYKUR işçileri kadroya alınsın, ÇAYKUR işçisinin 8 yıllık kayıplarının karşılansın, kamudaki diğer kadrolu işyerlerinde çalışan işçilerle ücretlerin aynı seviyeye çıkarılsın talepleriyle yapılan eylemde direniş çağrısı yapıldı.

Yeni Yaşam Gazetesi‘nden Gençağa Karafazlı‘ nın haberine göre; Her yıl zarar açıklayan ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler sorunlarını yetkililere iletmek için 9 Ocak 2022 günü Rize 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda eylem yaptı.

Mevsimlik işçilerin gerçekleştirdiği eyleme bazı STK ve çeşitli siyasi parti temsilcileri ile DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan ile çay üreticileri katıldı. Eylem öncesi alan çevresinde polisin yoğun hareketliliği dikkat çekti.
ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler ile çay üreticileri, yaptıkları basın açıklamasıyla sorunları ve taleplerini dile getirdiler. Eyleme katılanlar çay üreticisinin tüccarın eline bırakılmamasını, zamların geri alınmasını içeren dövizleri taşıdı.

ÇAYKUR mevsimlik işçileri adına konuşan Sevim Lokumcu, “Yağmurda alın terini ıslatarak sırtını güneşte kurutarak evine ekmek götüren çay emekçileri, ÇAYKUR işçileri merhaba” dedi ve yaşadıkları sorunları dile getirdi. Sevim Lokumcu, tüm mevsimlik ÇAYKUR işçilerinin kadroya alınması, ÇAYKUR işçisinin 8 yıllık kayıplarının karşılanması, kamudaki diğer kadrolu işyerlerinde çalışan işçilerle ücretlerin aynı seviyeye çıkarılması taleplerini dillendirdi.
Sevim Lokumcu şunları dile getirdi: “7/24 mesai yapan Emekçi arkadaşlarım kardeşlerim sesimizi duyurmak için bu alanlara çıktık. Çalışma sezonumuz çalışma hayatımız sezonluk ama yaşamın şartlarını omuzlarımızda yıllardır taşıyoruz. ÇAYKUR işçileri ülke tarımına ve ekonomisine katma değerler katıyoruz, ancak son 4 yılda en fazla 5 buçuk ay çalıştırılıyoruz geri kalan süre boyunca işsiz kaldık, aç kaldık. Aldığımız ücretler açlık sınırının altında kalarak hak ettiğimiz refahı yaşayamıyoruz. Meydanlarda bu meydanlardan ÇAYKUR mevsimlik işçisine kadro talebimizi tekrar ediyoruz.
Geçmiş dönemde yaşanan kayıplar nedeniyle diğer işçilerin seviyesine gelmedi ÇAYKUR’un yetkili sendikasının almış olduğu aidatların işçiden emekçiden yana kullanmalarını talep ediyoruz.
Yıllar içerisinde de hak ettiğimiz vasıfları elimizden alan sözleşmeyi vicdanımız kabul etmiyor. Çalıştığımız yıllar içerisinde sigorta fonunda biriken paralar işsiz kaldığımız dönemlerde bizlere ödensin. Aldığımız ücret ve ikramiyelerden yüksek vergiler kesinlik bulaştırmayın vergide adalet istiyoruz insanca yaşamak, insanca çalışmak istiyoruz.
Mevsimlik işçilerin bir an önce kadroya alınmasını istiyoruz. Haklarımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Üreticiler: Zamla yatıp sabah zamla uyanıyoruz, çay üreticisini özel tüccarın kapısına mahkûm ettiler

Çay üreticileri adına konuşma yapan üretici Murat Yılmaz da, her gece zamla yatıp sabah zamla uyandıklarını çay üreticilerinin çok zor koşullarda yaşam sürdürdüğünü dile getirerek şunları söyledi:
“Bugün çay bahçemize kullandığımız gübre ateş pahasında bir fiyatla satılıyor, mazota her gün yeni zam yapılıyor bizler bu fiyatlarla çay tarımı yapmamız mümkün değil. Tüm bunların yanı sıra ÇAYKUR uyguladığı kota ve kontenjan nedeniyle çay üreticisini özel tüccarın kapısına mahkûm ediyor. Tüccar ise devletin verdiği fiyatın altında bizlerden çay alıyor.”
Yılmaz konuşmasında talepleri ile ilgili olarak, hükümetin üreticiye gübre desteği vermesini, kota ve kontenjanın kaldırılmasını çayın tamamının ÇAYKUR tarafından alınmasını, çayda taban fiyatı belirlenmesini ve gübrede KDV sıfırlanmasını, yaşanan zamlardan dolayı çay üreticisine maddi destek verilmesi çağrısında bulundu.”

Seyit Aslan’dan ‘provokatif açıklama’ tepkisi

ÇAYKUR mevsimlik işçileri ve çay üreticilerine destek veren DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası Başkanı Seyit Aslan da, Öz Gıda İş Sendikasının eylem öncesi provokatif açıklamalar yaparak ÇAYKUR işçilerinin ve çay üreticilerinin sorunlarını yetkililere iletmesini engellemeye çalıştığını ifade etti. Seyit Aslan şunları söyledi:
“Dün gece Öz Gıda İş Sendikası ÇAYKUR işçileri ve çay üreticisi vatandaşların sorunlarını dile getirmesini engellemek mücadelelerini kırmak için elinden geleni arda bırakmadı. Tüm bunlara rağmen sorunlarını dile getiren çay işçileri ve çay üreticilerinin mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz. ÇAYKUR işçileri ve çay üreticilerinin hak alma mücadelesinde onları yalnız bırakmayacağız.”
Öz Gıda İş Sendikası’nın kendilerini vatansever ilan ettiğini kaydeden Aslan, Öz Gıda İş’ten ÇAYKUR işçilerinin kadroya alınma taleplerine sahip çıkmasını istedi. Aslan “tüm engellemelere rağmen gerçekleşen bu eylemle kimlerin vatansever kimlerin emekçiden yana olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi ve, ÇAYKUR işçileri ve çay üreticilerinin alın teri emeğini savunmaya devam edeceklerini söyledi.
Eylem “Çayda sömürüye son” sloganlarıyla sona erdi.

Paylaşın