Dünya

ABD-Rusya’nın Ukrayna görüşmesi: İlerleme kaydedilemedi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Rus mevkidaşı ile gerçekleştirdiği Ukrayna konulu görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu. Sherman, Ukrayna konusunda ilerleme kaydedilmediğini söyledi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman, yaklaşık 8 saat süren toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Sherman, “ABD için başlangıç noktası olmayan güvenlik önerilerini geri çevirmekte kararlıydık. Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında, Avrupa olmadan Avrupa hakkında veya NATO olmadan NATO ile ilgili karar almayacağız. Rus yetkililer, hızlı ilerlemek istediklerini dile getirdiler ve  ABD de bunu yapmaya hazırdır. Ancak aynı zamanda, silah kontrolü gibi karmaşık konulardaki müzakereler birkaç gün hatta haftalar içinde tamamlanamaz. Bu, meslektaşım Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov’un çok iyi anladığı bir şey. Diplomasi ve diyaloğa bu tür karmaşık konularda ilerleme sağlamak için gereken zaman ve alanı vermeliyiz” dedi.

Dün konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, “Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırmak gibi bir planı yok” ifadelerini kullandı. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ise, “Rusya askerlerini kışlaya geri göndererek işgal planı olmadığını gösterebilir” dedi.

Ryabkov, “Biz tekliflerimizin mantığını ve esaslı kısmını ABD’lilere en ayrıntılı şekilde sunduk, NATO’nun genişlememesi için yasal güvence almanın neden mutlak bir zorunluluk olduğunu, Rusya sınırlarında, topraklarımızdaki hedefleri vurabilecek saldırı silahları konuşlandırmama konusunda yasal güvenceler almamızın neden zorunlu olduğunu açıkladık” demişti

Paylaşın