Doğa - Ekoloji

Direniş kazandı: Maden sondajları sökülüyor

Aydın, Germencik’e bağlı Dağyeni köyünde altın madenine karşı direnen köylülerin mücadelesi sonuç verdi.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), köy yakınlarındaki sondaj makinelerini ve ekipmanları sökmeye başladı.

Evrensel’den Özer Akdemir’e konuşan, Dağyeni Köyü Muhtarı İbrahim Korkmaz MTA’nın sondajları söktüğü haberlerini doğrulayarak, “MTA Bölge müdürü geldi köyümüze. Arkadaşlar sondajları söküp köyünüzü terk edeceğiz dedi. Birlikte sondaj alanlarına gittik. Müdür bey orada çalışanlara ‘Ekipmanları toplayın, sondajları sökün’ köyü terk edeceğiz” dedi.

Öte yandan köylülerin sondaj alanı yakınlarına kurduğu çadırlar ve nöbet ise devam ediyor. Köy muhtarı Korkmaz, “Son ekipman da gidene kadar nöbet tutmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Köylüler 2 gün süre tanımıştı

Dağyeni köylülerinden Muammer Salık dün (12 Ocak) MTA’dan ve Ankara’dan kendilerini ikna için gelenlerin köylüler tarafından dinlenilmediğini, köylülerin salonu terk ettiğini belirterek, şunları anlattı:

“O gün MTA müdürüne ne kadar kararlı olduğumuzu bir kez daha söyledik. Size iki gün mühlet, ya sondajlarınızı sökün ya da biz gerekeni yapacağız dedik. Bugün sabah MTA müdürü gelerek sondajları sökeceklerini söyledi. ‘Biz çekiliyoruz, bu işin kazananı kaybedeni olmasın’ dedi ancak biz biliyoruz ki bizim kararlılığımızdan korktukları için çekiliyorlar. Biz yine de tetikte duracağız. Yarın bir gün seçimden sonra gelebilirler yine.”

Bölgedeki 4 köyde 18 sondaj yapılacak iddiası

Kartal Dağı’nda Dağyeni köyünün yanı sıra; Dampınar, Habipler ve Çamköy’de toplam 18 maden sondajı açılacağı iddialarına ilişkin de konuşan Salık, önümüzdeki günlerde bu köylerde de bir “mücadele ateşinin yanacağını” söyledi.

Salık, “Bütün köyler birleşip bu şirketleri Kartal Dağı’ndan söküp atacağız” diye konuştu.

Kaynak: Gazete Yolculuk

Paylaşın