Emek - Sermaye

Ankara’da pazarcılar tezgah açmayacak

Ankara’daki semt pazarları emekçileri, halden aldıkları ürünlere gelen zamlara karşı tezgah açmama kararı aldı. Ankara’daki semt pazarları emekçileri, Hal’de aldıkları ürünlere gelen zamları protesto etmek için tezgâh açmama kararı aldı. Her gün gelen yüksek zamlardan alış-satış güçleri düşen pazar emekçileri, hal önünde yaptıkları eylemlerde “yönetim istifa” çağrılarını yükseltti. Konuyla ilgili konuştuğumuz pazar emekçisi Erol Kaplan, yüksek fiyatlara karşısındaki mağduriyetler giderilene kadar tezgâh açmayacaklarını söyledi. 

Haksız kazanç

Haldeki yüksek fiyatlar karşısında mağdur olduklarını belirten Kaplan, meyve sebzeden, plastik kasa fiyatına kadar her şeye zam geldiğini söyledi. Kaplan, mazota gelen zamla birlikte pazar emekçilerinin daha fazla zarara girdiğini ifade ederek, “Dün onlarca esnafla, halden bu yüksek fiyatlar karşısında mal almama kararı alarak bir eylem başlattık. Amacımız toptancıların bu haksız zamlardan bir an önce geri adım atmasıdır. Bu kazanç haksız bir kazanç” dedi. 

‘Geri adım atmazlarsa açmayacağız’ 

Kaplan, haksız zamlar karşısında esnafın artık usandığını vurgulayarak, “Her bir esnaf yaklaşık 150-200 bin TL masrafa girdi, daha fazlası da var. Bunun karşısında da bir protesto eylemiyle halde yürüyüş gerçekleştirdik. Her pazarcı, toptancılar geri adım atmadan tezgah açmamaya kararlı” diye belirtti. (MA)

Paylaşın