Doğa - Ekoloji

Hüyük halkının direnişi sürüyor

Hatay’ın Arsuz ilçesine bağlı Hüyük köyünde, Krommer Madencilik Şirketi tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı projesinin üçüncü Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı dün (12 Ocak) halkın yoğun tepkisiyle engellendi.

ÇED toplantısı için bugün köye tekrar gelmesi beklenen şirket yetkilerini “Köyümüzde maden istemiyoruz” diyen kalabalık bir yurttaş grubu bekledi. Sabah erken saatlerde köy meydanında bir araya gelen yurttaşların bekleyişi halaylarla, şarkılarla, sloganlarla devam ederken yapılan bilgilendirme ile yetkilerinin toplantıya gelmeyeceği duyuruldu.

Köy halkının tepkisine rağmen ısrarla yapılmak istenen ÇED toplantısı, daha önce yurttaşlar tarafından şirketin toplantıyı yapmak istediği binada sloganlarla protesto edilmiş ve şirket ÇED toplantısını yapamamıştı. Böylece şirket yetkililerinin yapmak istediği ÇED toplantısı üçüncü kez engellenmiş oldu.

Bugün yapılması planlanan toplantının iptal edilmesini isteyen yöre halkı ve çevre örgütleri tekrardan sabahın erken saatlerinde yoğun polis ablukasına rağmen köy meydanında bir araya geldi. Yoğun katılımın olduğu toplanmaya çevre illerden destek ziyaretleri de devam ederken yapılan bilgilendirmeyle şirket yetkililerinin toplantıya gelmeyeceği duyuruldu.

Yaşam alanlarına maden sahası yaptırmamakta kararlı olan köy halkı, şirket yetkilerinin köye gelmemesini sevinçle karşılayarak mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Kaynak: Sendika.org

Paylaşın