Gündem

Mobbinge maruz kalan engelli işçi, tekerlekli sandalyesini ateşe verdi

Diyarbakır’da bulunan Silvan Halk Eğitim Merkezi çalışanı Muhammed Gezer isimli engelli işçi, eğitim merkezi müdürü tarafından maruz kaldığı mobbinge karşı dikkat çekebilmek için tekerlekli sandalyesini yaktı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bulunan Halk Eğitim Merkezi’nde kadrolu engelli işçi olarak çalışan Muhammed Gezer yaşadığı mobbing sebebiyle eğitim merkezinin binası önünde tekerlekli sandalyesini yakarak yaşadığı mobbinge karşı eylem yaptı.

Yaşadığı mobbing

Kurum binası önünde açıklama yapan Gezer, kuruma atanan müdürün 2017 yılından bu yana kendisini psikolojik şiddet, baskı ve dışlamalara maruz bıraktığını belirterek, “Sıcak soğuk dinlemeden müdür beni girişte bekletiyor. Herkesin odası varken sıcakta çalışırken ben soğukta bırakılıyorum. Hem de müdürün böyle bir yetkisi olmamasına rağmen” dedi.

‘Çalışanlar senden rahatsız oluyor’

Sadece bir kez geç kaldığı iş için 4-5 kez tutanak tutulduğunu söyleyen Gezer, 2 gün önce “mutfağa girdiği” gerekçesiyle müdürün kendisini tutanak tutmakla tehdit ettiğini ve mutfağa girişinin “çalışanlar senden rahatsız oluyor” denilerek yasaklandığını ifade etti.

Sandalyesini ateşe verdi

En son geçici görevlendirme talebinin İlçe Milli Eğitim tarafından “tepeden bir üslup” ile red edildiğini kaydeden Gezer, “Biz engelliler tekerlekli sandalyeye mahkum olabiliriz ancak sizin egolarınıza mahkum olmayacağız. Eğer tekerlekli sandalyeden rahatsız olduysanız ben de bugün bunu yakacağım” diyerek tekerlekli sandalyesini ateşe verdi.

(MA)

Paylaşın