Gündem

Evleri teslim edilmeyen depremzedelerden tepki

Depremzedeler, Erdoğan tarafından 26 Kasım’da “anahtar teslim töreni” düzenlenen konutların sahiplerine verilmemesine tepki gösterdi.

İzmir’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 26 Kasım’da gerçekleşen deprem konutları “anahtar teslim töreninde” 596 konut ve 145 dükkanın hak sahiplerine verildi. Teslim töreninin ardından geçen süreye rağmen konutlar depremzedelere verilmedi. Konutlarını teslim almayan depremzedeler, teslim töreninin yapıldığı 2’nci proje alanında durumu protesto etti. Proje Mağdurları Platformu adına açıklamayı depremzede İncilay Irmak yaptı.

Ev metrekareleri düşürüldü

Depremden bu yana geçen süre zarfında proje alanları olarak oluşan mağduriyetlerinin azalmak yerine artarak devam ettiğini söyleyen Irmak, TOKİ tarafından yapılan evler, rekabet yasalarına aykırı olmasına rağmen ikinci veya üçüncü alternatif sunulmaksızın kendilerine inisiyatifleri dışında dikte edildiğini söyledi. Irmak, “Sağlam binalarımızı bile kaile alınmaksızın yıktınız ve bizleri bir külfet altına soktunuz. Bundan dolayı hem DASK hem de rezerv alanı hususunda ciddi kayıplarımız oldu. 8-9 katlı binalarımız yerine zemin+5 kat yaptığınız için alandaki kat maliklerini mümkün olduğunca yerleştirmeye çalıştınız. Dairelerimizin büyüklüğü ortalama 120 metrekare iken 65-110 metrekare aralığında büyüklükte daireler yaptınız. Yine de tüm daire sahiplerinin dairelerini yerinde yapamadınız” diye sordu.

Anahtarlar teslim edilmedi

Cumhurbaşkanının katılımıyla 26 Kasım 2021 tarihinde “anahtar teslimi töreni” yapıldığını ancak kendilerine anahtarların teslim edilmediğini belirten Irmak, “Dairelerimizi görmemize izin vermediniz. İnşaatları tamamlanmamış ve TOKİ tarafından resmi olarak teslim edilmemiş dairelerimizin kura çekimini ve formalite olan anahtar teslimini neye göre yaptınız? Biz proje alanı depremzedeleri, depremden bu yana kirada oturup hayatını idame ettirmeye çalışan mağdurlarız. Dairelerimizin anahtarını gerçek anlamda bir an önce teslim almak ve evimize en kısa sürede geri taşınmak istiyoruz” diye konuştu.

Mezopotamya Ajansı

Paylaşın